Duma ojca

Za trud wychowania spotyka nas często nagroda, która jest nieporównywalna z innymi aspektami życia. Jest to uśmiech naszego dziecka, jego osiągnięcia, a najwyższą formą tego doznania - nagrody jest rodzicielska, w tym wypadku ojcowska, duma. I dziś jest taki dzień, gdy to uczucie rozpiera właśnie mnie. Moja szesnastoletnia córka poprosiła żebym sprawdził jej pracę domową na WOS. Sprawdziłem. I jetem dumny, bo widzę ile tego, co próbujemy jej z żoną przekazać, padło na żyzną glebę. Więc podzielę się z Państwem tym tekstem:

"Temat: "Czy uważasz, że kierunek w jakim podąża rozwój naszej cywilizacji jest prawidłowy?"

Ludzie żyją na ziemi od tysięcy lat. Nieprzerwanie zmieniamy siebie, ale również otaczający nas świat. Dokonujemy kolejnych odkryć. W naszym społeczeństwie wciąż zachodzą zmiany. Nieustannie rozwijamy się, tak aby nam oraz kolejnym pokoleniom żyło się lepiej. Jedne cywilizacje rosną w siłę, a inne upadają. 
Cywilizacja według Feliksa Konecznego jest „metodą ustroju życia społecznego”. Wyróżnił on kilkadziesiąt cywilizacji, z czego jedynie siedem przetrwało do dziś. W Polsce dominuje cywilizacja łacińska (nazywana również cywilizacją zachodnią), jednak czy to w jakim kierunku podąża jest korzystne, czy wręcz przeciwnie - doprowadzi do jej zagłady?  
Jednym z najważniejszych czynników, który ukształtował cywilizację łacińską jest Kościół Katolicki. Rozumiemy przez to kierowanie się przez ludzi wartościami, które zawarte są w dekalogu oraz przekazane przez tradycję Kościoła. Współcześnie jednak pojawia się wiele zagrożeń dla religii chrześcijańskiej. Wiara w Boga i postępowanie zgodnie z zasadami religii katolickiej nie jest już tak powszechne jak kiedyś. Coraz więcej osób w Polsce wyznaje wiarę inną niż katolicka (czy nawet jej podobne np. prawosławna) lub też wcale nie wierzy w Boga. Jest to zagrożeniem dla naszej cywilizacji, ponieważ ludzie odchodząc od kościoła najczęściej nie stosują się już do zasad w nim panujących. Ich wartości, cele i poglądy zmieniają się i zaczynają kwestionować podstawowe zasady wynikające z podporządkowania się Kościołowi. Powoduje to zachwianie jednego z filarów współczesnej cywilizacji. Zupełnie przewraca to moralność społeczeństwa, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania systemów sądownictwa, ale też innych instytucji państwowych. Społeczeństwo przestając kierować się zasadami zawartymi w Piśmie Świętym zastępuje je dowolnymi prawami. Powoduje to, że kolejne pokolenia stają się królikami doświadczalnymi. Zmiany systemu moralnego niosą ze sobą daleko idące konsekwencje dla cywilizacji.
Kolejnym zagrożeniem dla naszej cywilizacji jest fala imigrantów z innych części świata, którzy różnią się od nas cywilizacyjne. Według Feliksa Konecznego między cywilizacjami nie może być syntez (bowiem sprzeczności między różnymi etykami są nie do pogodzenia), a próby dokonania takowych kończą się, bądź to zdominowaniem jednej cywilizacji przez drugą (najczęściej dominującą jest ta, która nakłada mniejsze obowiązki moralne), bądź też powstaniem acywilizacyjnej, niezdolnej do rozwoju a często i przetrwania, mieszanki. W takim razie czy napływ znacznej ilości ludzi różniących się kulturowo nie zdominuje naszej cywilizacji lub też nie zniszczy jej zupełnie?
W Polsce oprócz dominującej cywilizacji łacińskiej znajdziemy też wpływy cywilizacji żydowskiej, czy też bizantyjskiej i turańskiej. Są jednak one na tyle małe, że nie wpływają znacząco na społeczeństwo i nie są w stanie zdominować cywilizacji zachodniej. Jednak napływ dużej ilości ludzi odmiennych cywilizacyjnie może wywrzeć większy wpływ na nasze życie. Zmieniłoby to zupełnie większość aspektów naszego życia. Podejście do mężczyzn, kobiet i dzieci, ich role społeczne w każdej cywilizacji są zupełnie odmienne, a to jedynie czubek góry lodowej różnic. Fundamenty prawa, cele społeczeństwa i wiele innych czynników zostałoby przewrócone do góry nogami. Uważam jednak, że w Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, zagrożenie ze strony innej kultury nie jest aż tak potężne. Polska nie jest tak rozwinięta jak np. sąsiadujące z nią Niemcy, więc nie zachęca aż tak bardzo do migracji. Oprócz tego w Polsce, pomimo spadku liczby wierzących, ich ilość i tak jest duża w porównaniu z innymi krajami, a ranga Kościoła wysoka. Dlatego ludzie odmienni wyznaniowo od Polaków nie migrują do Polski tak chętnie. 
Kolejną podstawą cywilizacji zachodniej jest filozofia grecka. W dzisiejszych czasach coraz bardziej zostaje ona zapominana. Filozofia grecka składała się z trzech dziedzin: metafizyki, logiki i etyki. Dzisiejszy świat zupełnie różni się od starożytnego, nauka jest bardziej rozwinięta, a ludzie prowadzą zupełnie inne życie niż kiedyś.  Dlatego właśnie część zawartych w tej filozofii tez i stwierdzeń nie jest już aktualna. Przez inne podejście, odmienne spojrzenie na wiele spraw, filozofia ta zaczyna tracić swoją wartość i wpływ na cywilizację.  
Ostatnim czynnikiem, który ukształtował naszą cywilizację jest prawo rzymskie. Zarówno system polityczny jak i prawny w krajach cywilizacji zachodniej opiera się na prawie rzymskim.
Gwarantuje ono jasny i przejrzysty zbiór przepisów, w dużej części pokrywający się z prawem naturalnym, reguluje w sposób logiczny różne aspekty życia i daje każdemu obywatelowi gwarancję ochrony jego życia, zdrowia i własności, a także dostęp do sprawiedliwego procesu przed niezawisłym Wymiarem Sprawiedliwości.
Wracając do postawionego pytania uważam, że istnieje wiele zagrożeń dla prawidłowego rozwoju naszej cywilizacji. Mam jednak nadzieję, że ponieważ zostaliśmy ukształtowani przez chrześcijaństwo, które opiera swoje podstawy na dobrowolności nosimy w sobie potrzebę wolności i wewnętrzny sprzeciw wobec narzucania ograniczeń. Nasza cywilizacja była już atakowana i zagrożona wielokrotnie na przestrzeni dziejów, a jednak oparła się temu. Ponieważ wszystkie jej elementy ostatecznie sprowadzają się do wolności i poszanowania godności człowieka. To daje szansę na nasz rozwój, a nie upadek."

Jeśli moja zbuntowana szesnastolatka ma to w głowie - to jestem najszczęśliwszym ojcem na świecie... cholernie dumnym ojcem

Komentarze

  1. Jestem pod wrażeniem dojrzałości, wiedzy i argumentacji młodziutkiej, szesnastoletniej autorki tego opracowania. Wykazała się znajomością pism Konecznego oraz czynników, które ukształtowały naszą cywilizację, a także trafnym sformułowaniem zagrożeń i znakomitym, optymistycznym podsumowaniem. Dobra konstrukcja tekstu, ale mam zastrzeżenia do nielicznych usterek językowych i konsekwentnego używania formy "ilość ludzi", a nie "liczba ludzi", wszak ludzie są policzalni. To nie ma jednak większego wpływu na wysoką ocenę pracy, wyraziste poglądy i odwagę ich głoszenia. Duma ojca z córki całkowicie uzasadniona.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję pięknie Pani profesor

      Usuń
    2. Podzielam opinię pani profesor o dojrzałości pracy. Jednocześnie widzę, że poruszona tematyka należy do najbardziej gorąco dyskutowanych problemów świata współczesnego. Często łapię się na tym, że sam szukam na niektóre pytania odpowiedzi. Nie zawsze je znajduję, niekiedy różnią się od proponowanych przez innych. Praca autorki jest znakomitą podstawą do poważnej debaty, nawet wśród ludzi różniących się znacznie poglądami. A chyba przecież o to właśnie chodzi.
      Gratulacje dla Autorki i Tatusia;-)

      Tomasz Kuczborski

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Halloween? Nie,dziękuję

Słów parę o potrzebie budowania zdrowego poczucia wstydu

Wybór dziecka